Тақырыбы: Ақ шаш . В.Сухомлинский (орыс жазушысы) Ана. Ғали Орманов

Алматы облысы, Ақсу ауданы,
Ж.Сыдықов атындағы орта мектебі,
мектепке дейінгі шағын орталығымен
коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Бастауыш сынып мұғалімі
Сатыбалдина Г.С.

Тақырыбы: Ақ шаш . В.Сухомлинский (орыс жазушысы)
Ана. Ғали Орманов
Мақсаты:
Оқушылардың «Ақ шаш» мәтінін және «Ана» өлеңін түсініп оқып, негізгі ой түйінін таба білуге үйрету;
Оқу дағдысын қалыптастыру, түсінгендерін қысқа әрі нақты әңгімелей білуге дағдыландыру;
Сөздік қорын, тіл байлығын дамыта отырып, мейрімділікке, ананы сыйлауға тәрбиелеу.
Түрі: аралас сабақ, топтық жұмыс.
Әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру, әңгімелеу.
Көрнекілігі: В.Сухомлинский мен Ғали Орманов портреті, слайд суреттер, оқулық, дәптер.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылармен амандасып, түгендеу.
Әр топ өз оқушылары туралы анықтама береді.
Зейінін сабаққа аудару.
• Балалар, бүгінгі күн қандай?
• Қыс мезгілі болса да күн шуағын шашып тұр.
• Осындай күнде сабаққа қандай дайындықпен келдіңдер?
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. «Мейірім» Сапарғали Бегалин
-әңгімелеу
1-топ 2- топ 3-топ
1-бөлім 2-бөлім 3-бөлім
ІІІ. «Ой қозғау»
-сұрақ- жауап \барлық топқа ортақ\.
• Шыңғыс сұлтанның шешіміне өз көзқарасыңды білдір.
• Шоқанның орнында болсаң сен не істер едің?...
• Мәтінге сүйеніп Шоқанды сипатта.
ІҮ. Мақсат қою кезеңі:
1.Сабақтың мақсатын, тақырыбын хабарлау.
2.Жаңа сабаққа даярлық. Слайд 1
Бейнекөрініс арқылы не сездік?...
• Ал сендер аналарыңды абыржытасыңдар ма?
• Кім анасы туралы айтады?
Ү. Жаңа сабақ:
Бүгін біз В.Сухомлинскийдің «Ақ шаш» атты шығармасымен танысамыз.
Орыс жазушысы В.Сухомлинский туралы қысқаша мағлұмат беру.
Кітаппен жұмыс. Мәтінді түсініп оқу.
ҮІ. «Ой өрбіту»
Мәтіндегі негізгі ой қандай мәселеге құрылған?
1-топ
Миша анасының басынан не тауып алды? Ол нешеу еді?
2- топ
Біраз күннен кейін ол нешеу болды?
Анасы неге олай болды деп жауап берді?
3-топ

Миша неге үнсіз қалды?
Мәтіннің негізгі ойы неде деп ойлайсың?
ҮІІ. Ғали Орманов туралы қысқаша мағлұмат беру.
1-топ
Ғали Ормановтың «Ана» өлеңін мәнерлеп оқы.
2- топ
«Ана» өлеңін де Қызыл түспен ерекшеленген сөзді теріп оқы.
(Мәпелейсің. Айтқаныңды екі етпей, Ақ сүтіңді өтермін. Жан анам).
3-топ
Осы сөздерді пайдаланып өз анаңа, апаңа, әжеңе ақ тілегіңді білдіріп хат жаз.
ҮІІІ. Түсінгендерін тексеру:
1 топ «Ананың көңілі балада, баланың көңілі далада» мақалының мәтінге қатысты екенін әңгімелеп көр.
2 топ Екі шығарманы салыстыр. Қалай ойлайсың өлең мәтіндегі әңгімеге жауап болады ма?
3 топ Ана туралы мақал- мәтел, қанатты сөз білесің бе?
VҮ. Бекіту: Барлық топқа ортақ
• Бүгінгі сабақтан не білдік?
• Мәтін кім туралы екен?
• Неге анасының шашы ағарды деп ойлайсың?
• Сен анаңды осылай уайымдатасың ба?
Қорытынды ой

«Ана»

X.Үйге тапсырма: Оқу мазмұндау, осы оқиғаға ұқсас «Бала тілі-бал» деген айдарынан оқиға ұқсас әңгімелерді жинап кел, Өлеңді жаттап ал.
XІ. Бағалау

 

 

 

 

 


 

Автор
Последние статьи автора
Кадрлық резерв. Ол қай жағдайда компанияны құтқарады, ал қашан қызметкерлерге теріс ықпал етеді?
Қайтыс болған адамның заттарын сақтауға бола ма?
Цифра
50
50 км/ч – именно с такой средней скоростью промчался вчера по афинской трассе Вячеслав Екимов

50 км/ч – именно с такой средней скоростью промчался вчера по афинской трассе Вячеслав Екимов, чтобы завоевать серебро в велогонке с раздельным стартом.
1900
Году

Бокс был узаконен как вид спорта
2,5
ГРАММА

Масса мячика для игры в настольный теннис
5
Олимпийских колец

символизируют единство пяти континентов, хотя ни одно из них не является символом какого-то конкретного континента. Цвета колец — синий, красный, желтый, зеленый, черный, — были выбраны, как наиболее часто встречающиеся на флагах государств мира.
130
км/час

С такой скоростью летит мяч, после удара профессионального волейболиста