Мұқағали Мақатаев «Аққулар ұйықтағанда» поэмасы. Кейіпкерлер бейнесі

Мұқағали Мақатаев «Аққулар ұйықтағанда» поэмасы. Кейіпкерлер бейнесі

Қаралды: 

Күні:27.02.20

Мектеп: №178 лицей  Сыныбы: 8  «Ж»

Мұғалім: Сатбаева Роза Сатановна

Қатысқаны: 

Қатыспағаны

Бөлім:

Махаббат және абырой

Сабақтың тақырыбы:    Мұқағали Мақатаев «Аққулар ұйықтағанда» поэмасы. Кейіпкерлер бейнесі

Оқу мақсаты

8.Т/Ж3. көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура жəне жанама мінездеулерді жіктеу;

8.А/И1.композицияны тұтастан бөлшеккке, бөлшектен тұтасқа қарай талдау.

Сабақтың мақсаты

Шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктейді.

Композицияны тұтастан бөлшекке, бөлшектен тұтасқа қарай  талдайды

Бағалау критерийі

Шығармадағы кейіпкерлерді сомдай алады.

 Кейіпкерледді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктей алады.

Композицияны тұтастан бөлшекке, бөлшектен тұтасқа қарай  талдай алады.

Тілдік мақсаттар

Пән лексикасы және терминология:

Поэма, композиция, метафора, теңеу, эпитет, аққу, киелілік, тәуіп, Жетімкөл

 

Құндылық-тарды      игеру

&lt         Өзіне және айналадағы адамдарға құрмет;

        Ынтымақтастық;

        Жауапты азаматтық позиция;

        Ұлттық және адами құндылықтарға  деген құрмет;

        Шығармашылық.

       Аталған құндылықтар сабақ тақырыбы арқылы және  оқушылардың жеке, жұптаса, топтаса жұмыс    жасаулары, сын тұрғысынан ойлауы арқылы бағалау дағдылары негізінде  жүзеге асады.

Пәнаралық байланыс

 География, биология, музыка

Алдыңғы оқу

немесе

бастапқы білім

Әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтарды анықтады.

С а б а қ т ы ң   б а р ы с ы

Кезеңдер /    уақыты

Жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурс-тар

Бағалау

 

Сабақтың басы

 

2 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

3 минут

 

 

 

 

 

 

 

2 минут

 

Ұйымдастыру

Сәлемдесу

Түгендеу

 

Психологиялық ахуал

Жылы лебіз.   

 

Жаңа топ құру: Жасыл, көк, қызыл, сары түсті қағаздармен бөлемін. Осы түстерді өткен тақырыппен байланыстыра отырып үй тапсырмасын сұраймын.

 «Миға шабуыл» әдісі бойынша тақырыпты түсіну деңгейін арттыру және талқылау дағдыларын дамытуға қол жеткізу үшін оқушыларға ойтүрткі сұрақтар қоямын.

Дескриптор: Өткен тақырып бойынша сұрақтарға  жауап береді.

 

 

Тақырыпты болжау

 

Оқушыларға сабақтың    тақырыбы мен мақсатын таныстыру

 

 

 

 

 

 

 

 

Түрлі түсті қағаздар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мадақтау арқылы

Сабақтың ортасы

 

3 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 минут

 

 

 

 

 

10 минут

1-тапсырма. Жеке жұмыс. Н.Тілендиевтің «Аққу» күйін тыңдаңдар. Күйдің сазы мен поэма мазмұнының үндестігін сипаттап, төмендегі ретпен композициялық талдау жасайды.

Оқиғаның басталуы            

Оқиғаның дамуы

Оқиғаның байланысуы

Оқиғаның шиеленісуі

Оқиғаның шарықтау шегі

Оқиғаның шешімі

Шығарманың тәрбиелік мәні, түйіні

Дескриптор: Күй сазы мен поэма үндестігін сипаттап, оқиғаның басталуы, дамуы, байланысуы, шиеленісін, шешімін жазады.

 

 

2-тапсырма. Топтық жұмыс.

  Кейіпкер  әдісі

Кейіпкерді тура және жанама мінездеулер арқылы бөлу

Талдау

Басты кейіпкерлер

 

Жанама кейіпкерлер

Өмірлік-мақсат мұраты

 

 

Іс-әрекеті

 

 

Мінезі

 

 

 

Дескриптор: Кейіпкерді туура және жанама мінездеулер арқылы табады. Өмірлік мақсат-мұратын, іс-әрекетін, мінезін талдайды.

        

            Консептуалды кесте  әдісі

Кейіпкерге образдық талдау жасау

Кейіпкер

Кейіпкер тілі

(үзінді)

 

Кейіпкер туралы өзіндік пікір

Ана

 

 

Әке

 

 

Тәуіп шал

 

 

Жылқышы

 

 

Дескриптор: Үзіндіден кейіпкер тілін табады. Кейіпкер туралы өзіндік пікір жазады.

 

Автордың көркемдегіш құралдарды қолдану ерекшелігін табу

Көркемдегіш құралдар

Шығармадан мысал

 

Ақынның көркемдегіш құралдарды қолдану себебі

Теңеу

 

 

Метафора

 

Кейіптеу

 

Эпитет

 

 

Дескриптор: Көркемдегіш құралдарды табады. Шығармадан мысалдар келтіреді.

 

Мен актермін әдісі

Кейіпкер бейнесін сомдауда шағын рөлдік ойын көрсетеді.

Автор

Ана

Әке

Жылқышы

Тәуіп

Аққу

Дескриптор:  Поэмадан ұнаған үзіндіні таңдайды. Үзіндіні жатқа оқып, рөлдік ойын көрсетеді.

 

Сергіту сәті: Мұқағали Мақатаевтың Абайға арнаған өлеңін жатқа оқу.

 

3 тапсырма :  Жұппен жұмыс. «Ойлан–жұптас–бөліс» әдісі. Топтың ішінде жұптасып, ақылдасып екі проблемалық сұрақ дайындайды, келесі топ  жауап береді.
Дескриптор: Жұбымен  ақылдаса отырып проблемалық сұрақ дайындайды;
Келесі топ жауап береді.

 

 

 

 

Үнтаспа

Дәптер, оқулық

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Акт

 

Флипчарт

Түрлі түсті қарындаштар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Үлестірме қағаздар

 

 

 

 

 

 

Смайликтеарқылы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Келісемін», «Келіспеймін»

Үйге тапсырма

Поэмадан өздеріңе ұнаған эпизодтың суретін салыңдар.

Сабақтың соңы

 

 

5 минут

Рефлексия 

 

 

 

 

 

Үлестірме қағаз

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Автор
Последние статьи автора
Кадрлық резерв. Ол қай жағдайда компанияны құтқарады, ал қашан қызметкерлерге теріс ықпал етеді?
Кадрлық резерв. Ол қай жағдайда компанияны құтқарады, ал қашан қызметкерлерге теріс ықпал етеді?
Қайтыс болған адамның заттарын сақтауға бола ма?
Қайтыс болған адамның заттарын сақтауға бола ма?
Цифра
50
50 км/ч – именно с такой средней скоростью промчался вчера по афинской трассе Вячеслав Екимов

50 км/ч – именно с такой средней скоростью промчался вчера по афинской трассе Вячеслав Екимов, чтобы завоевать серебро в велогонке с раздельным стартом.
1900
Году

Бокс был узаконен как вид спорта
2,5
ГРАММА

Масса мячика для игры в настольный теннис
5
Олимпийских колец

символизируют единство пяти континентов, хотя ни одно из них не является символом какого-то конкретного континента. Цвета колец — синий, красный, желтый, зеленый, черный, — были выбраны, как наиболее часто встречающиеся на флагах государств мира.
130
км/час

С такой скоростью летит мяч, после удара профессионального волейболиста