Теңдеуді шешу

Теңдеуді шешу

Алматы облысы, Ақсу ауданы
Ж.Сыдықов атындағы орта мектебі, метепке дейінгі шағын орталығы мен мемлекеттік мекемесі.
Г.С.Сатыбалдина 17.02.1965 жыл туған.
Еңбек өтілі: 20 жыл
Санаты: 13
Бастауыш сынып мұғалімі.

Сабақтың тақырыбы: Теңдеуді шешу
Сабақтың мақсаты:
1.Оқушылардың жаңа тақырып туралы түсініктерін жетілдіру. Математикалық өрнектерді оқи білуге үйрету, ауызшы, жазбашы есептеу дағдыларын қалыптастыру.
2. Өткенді пысықтау арқылы өлшем бірліктерін қайталау. Есте сақтау қабілетін дамыту.
3. Ұқыптылыққа, тиянақтылыққа тәрбиелеу.
Көрнекіліктер: кесте, сурет, тапсырмаларды электрондық оқулық арқылы, көрсету.
Әдіс – тәсіл: көрсету, бағыт беру арқылы үйрету.
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Үй тапсырманы тексеру, бағалау.

Өлшем бірліктерді жатқа айту.

ІІІ. Суреттермен жұмыс жүргізу. /Электронды оқу/
Есіңде болсын!

Математикалық диктант (тақтамен жұмыс)
1. 8632 , 954, 783, 937.
2. 1362, 2446, 8213, 9647.
Салыстыр. Айырмашылығы неде,ұқсастығы ше?
IV. Қорыту: КЕЛ, ОЙНАЙЫҚ!
84-67 = 17 61-19 = 42 90-35 = 55 32+27 = 59

28+34 = 62 75+18 = 93 46+54 = 100
17, 42, 55, 59, 62, 93, 100

Өсу ретімен есептесең, квадрат
деген сөз шықты.
Квадрат дегеніміз не?

V. «Кім жылдам?» ойынын ұйымдастыру
23 + х = 88 х – 30 = 56
х = 65 х = 26

45 – х = 60 25 + х = 69 59 – х = 29
х = 15 х = 44 х = 30

VI. Ал, бүгін, біз жаңа ұғыммен танысамыз. Күрделі құрылымы теңдеулерді шешу.

VII.Суретке қара:Электрондық оқулық

Сол және оң жақтағы теңдеулерді салыстыр. Олардың қандай ұқсастығы мен айырмашылығын байқауға болады?

Бұл теңдеуді бірден шешуге бола ма?

х + 20 = 58 х + 20 = 20 + 38

Ендеше, тыңда:
Алдымен біз оны жеңілдетіп, жай түрге келтіреміз. Оны қалай жеңілдетуге болатынын екі теңдеуді салыстыру арқылы айта аласың. Сен теңдеудің оң жақ бөлігінің қосындысын табу керек екенін аңғарған шығарсың.
х + 20 = 20 + 38
Осыдан кейін біз теңдеудің жеңіл шешуге болатынын өзімізге таныс түрін аламыз:
х + 20 = 58
Теңдеулердің мұндай түрін шешу үшін алдымен есептеуге болатындарын орындап, оны жеңілдетіп алу
керек екенін әбден машыққанша есіңнен шығарма.

VIII. Оқулықпен жұмыс жүргізу.
№ 1 Суретті пайдаланып, теңдеу құр және жаз.

Алманың массасын тап. Теңдеуді шешу тәсілін түсіндіру

№ 2 Теңдеулерді түсіндере отырып шеш:
Итерактивті тақтамен жұмыс жүргізу

ІX. Сергіту сәті

X. Оқулықпен жұмыс

№ 4 Сандарды оқу, цифралармен жазу: 490,394,399,491,392,498
- Разрядтық топқа жіктеу
- Топқа бөлу

№ 5
А) Түске дейін – 28 аяқ киім
Түстен кейін - ?, 16 аяқ киім жөндеді?
28 + 16 = 44
Жауабы: 44 аяқ киім жөнделді.

№ 7 тапсырманы ауызша орындау

1 мин 10 с = 70 см 1 тәул. 3 сағ = 27 сағ
1 саг 20 мин = 80 мин 1 т 4 ц = 14 ц
1 ц 50 кг = 150 кг 3 дм 7 см = 37 дм
5 м 4 дм = 14 дм 1 м 1 дм = 110 см

XI. Қорыту, бағалау.

XII. Үйге тапсырма: № 3, 206 бет

 

 

Автор
Последние статьи автора
Кадрлық резерв. Ол қай жағдайда компанияны құтқарады, ал қашан қызметкерлерге теріс ықпал етеді?
Кадрлық резерв. Ол қай жағдайда компанияны құтқарады, ал қашан қызметкерлерге теріс ықпал етеді?
Қайтыс болған адамның заттарын сақтауға бола ма?
Қайтыс болған адамның заттарын сақтауға бола ма?
Цифра
50
50 км/ч – именно с такой средней скоростью промчался вчера по афинской трассе Вячеслав Екимов

50 км/ч – именно с такой средней скоростью промчался вчера по афинской трассе Вячеслав Екимов, чтобы завоевать серебро в велогонке с раздельным стартом.
1900
Году

Бокс был узаконен как вид спорта
2,5
ГРАММА

Масса мячика для игры в настольный теннис
5
Олимпийских колец

символизируют единство пяти континентов, хотя ни одно из них не является символом какого-то конкретного континента. Цвета колец — синий, красный, желтый, зеленый, черный, — были выбраны, как наиболее часто встречающиеся на флагах государств мира.
130
км/час

С такой скоростью летит мяч, после удара профессионального волейболиста